Skip to main content
  |   Sign in

Councillors

Maggie Hird

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Committees
  • Members Interests
  • Hospitality & Gifts
Maggie Hird
Elected:
02 May 2002
First Elected
02 May 2002
Party:
Liberal Democrats
Ward:
Mickleover
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 2 May 2002 Thu 5 May 2011 Was not re-elected

Party Representation History

PartyFromTo
Liberal DemocratsThu 2 May 2002

Ward Representation History

WardFromTo
MickleoverThu 2 May 2002

Current Committee Memberships

Committee - Date JoinedRole
There are no current committees for this member.

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Area Panel 421 July 2004None
Education (Awards and Transport) Appeals Sub Committee06 September 2004Left the meeting
Area Panel 429 September 2004None
Education (Awards and Transport) Appeals Sub Committee10 January 2005left the meeting
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances0 
Present as expected00%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details

Meeting DateCommitteeAttendance
There are no attendance records for this member in the selected date range.