Skip to main content
  |   Sign in

Councillors

Finbar Richards

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Hospitality & Gifts
Finbar Richards
Elected:
10 June 2004
First Elected
10 June 2004
Party:
Liberal Democrats
Ward:
Darley
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 10 Jun 2004 Thu 3 May 2012 Was not re-elected

Party Representation History

PartyFromTo
Liberal DemocratsThu 10 Jun 2004

Ward Representation History

WardFromTo
DarleyThu 10 Jun 2004

Current Committee Memberships

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Area Panel 506 October 2004He worked with Lonny as a Councillor for the Mackworth Ward
Community Regeneration Commission09 December 2004 
Planning Control Committee16 December 2004None
Community Regeneration Commission25 January 2005 
Community Regeneration Commission08 March 2005 
Community Regeneration Commission10 May 2005 
Community Regeneration Commission05 July 2005 
Community Regeneration Commission25 October 2005 
Community Regeneration Commission19 January 2006 
DateTitleNotes
Mon, 6 Jun 2011Licensing Training for Committee Members 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances0 
Present as expected00%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details

Meeting DateCommitteeAttendance
There are no attendance records for this member in the selected date range.