|   Sign in

Committees

Standards Committee

20 May 2015 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Dom Anderson Vice-Chair 22/05/2019 - current 0%
Liberal Democrats
Ajit Singh Atwal Vice-Chair 22/05/2019 - current 0%
The Brexit Party
Alan W Graves Vice-Chair 22/05/2019 - current 91%
Conservative
Alison Holmes Chair 23/03/2016 - current 83%
Labour
Shiraz Khan Vice-Chair 25/09/2019 - current 100%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Alan Cameron Independent Person 20/05/2015 - current 75%
Mr Stuart Green Independent Person 26/01/2017 - current 44%
Peter Purnell Independent Person 23/05/2018 - current 67%
Philip Sunderland Independent Person 23/05/2018 - current 100%

Other Information