|   Sign in

Councillors by ward

Rob Cooper

  • General
  • Allowances & Expenses
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
  • Surgery
  • Profile Properties
Rob Cooper
Elected:
03 May 2018
First Elected::
03 May 2018
Party:
Conservative
Ward:
Chaddesden
Address:
c/o The Council House
Corporation Street
Derby
DE1 2FS
Email:
Telephone No:
07790 087726
Work Telephone No:
01332 643640
Job Title:
Department:

Election History

Elected:RetiredReason
Thu 3 May 2018  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
ConservativeThu 3 May 2018

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
ChaddesdenThu 3 May 2018

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Adults and Health Scrutiny Review Board Chair22 May 2019
Council Member07 May 2018
Executive Scrutiny Board Vice-Chair22 May 2019
Health and Wellbeing Board Co-opted member22 May 2019
Licensing Committee Vice-Chair23 May 2018

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Not a current member of any Outside Body.

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.